Bezpieczny Internet - Szkoła Podstawowa w Kamienicy

Szkola
Idź do spisu treści

Menu główne

Bezpieczny Internet

UCZNIOWIEDekalog internautyDROGI UCZNIU, ZAPAMIĘTAJ. 
W „INTERNECIE”:

  • INFORMACJI – nie udzielaj!

  • NIEZNAJOMYM – nie ufaj!

  • TY – odpowiadaj za siebie!

  • ETYKIETY – przestrzegaj!

  • RODZICOM – ufaj!

  • NIEUCZCIWOŚĆ – wystrzegaj się!

  • EDUKUJ SIĘ – ucz się i ucz rodziców!

  • TABELI – używaj!


Informacji –nie udzielaj!
W Internecie często wymagane jest podawanie danych osobowych: przy formularzach na stronach www, zakupach przez Internet, często również internetowy znajomy pyta o miejsce zamieszkania. Unikaj zwłaszcza podawania danych, które mogą pozwolić na odnalezienie Cię w prawdziwym świecie, takich jak imię i nazwisko, adres, wiek, nazwa i numer szkoły, do której chodzą, czy też numer telefonu. Musisz wiedzieć, że komuś, kto nie ma złych zamiarów, wystarczą informacje dotyczące tego, kim jesteś w Internecie.


Nieznajomi – nie ufaj!
Internet to „miejsce” tworzone przez ludzi, a jego istotą są kontakty między użytkownikami. Korzystając z niego, można poznać rówieśników, którzy mają takie same zainteresowania i wiele innych ciekawych osób. Ta właściwość Sieci jest jej ogromną zaletą, bo dzięki niej możemy zawierać cenne znajomości z ludźmi, których w przeciwnym razie być może nigdy byśmy nie spotkali. Należy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę wcale nie znamy osób spotkanych w Sieci, a to, co piszą o sobie, nie musi być prawdą. Przestrzegajcie  kilku zasad, które mogą uchronić Was  przed zagrożeniami. Na pewno, jeżeli ma dojść do takiego spotkania, powinni wiedzieć o nim opiekunowie, żeby móc zapewnić Wam bezpieczeństwo. Ponadto  powinniście :
- umówić się w miejscu publicznym, tak, aby w razie potrzeby poprosić kogoś o pomoc;
-  pójść na takie spotkanie w towarzystwie, najlepiej zaufanej osoby dorosłej, zwłaszcza, jeśli spotyka się z internetowym znajomym po raz pierwszy. Jeżeli tak się składa, że żadna osoba dorosła nie może Wam towarzyszyć , należy poprosić o to kolegę lub koleżankę;
- jeśli rodzice nie idą z  Tobą na spotkanie , to powinni znać czas i miejsce spotkania oraz wiedzieć, z kim dokładnie masz  się spotkać i o której godzinie wrócisz.

• TY – odpowiadaj za siebie!

Nie powinno się zapominać, że anonimowość w Internecie jest pozorna – Dzieci nie zdają sobie z tego zwykle sprawy, w związku z czym zachowują się często niezgodnie z podstawowymi normami. W razie potrzeby można z łatwością ustalić, kto dopuścił się danego przewinienia w Sieci. Zanim więc zdecydujecie  się zrobić coś takiego, należy przemyśleć to i zastanowić się, czy warto narażać się na nieprzyjemności.
• Etykieta – przestrzegaj!
Etykieta to zbiór zasad zachowania, które obowiązują w danym miejscu lub środowisku. Również w Internecie ustalono, co można robić, a czego należy unikać, jakie zachowania są w porządku, a jakie uznaje się za nietaktowne, złe czy niewłaściwe. Jest to tak zwana Netykieta, czyli zasady wypracowane przez użytkowników Internetu, których powinni przestrzegać wszyscy internauci, żeby korzystanie z Sieci było przyjemne dla każdego. Zasady Netykiety znajdują się w wielu miejscach w Sieci. Aby się z nimi zapoznać wystarczy wpisać to hasło w dowolną wyszukiwarkę. Hasło to znajduje się na stronie www.sieciaki.pl w dziale „Netykieta” oraz na stronie www.dzieckowsieci.pl. Zwykle łatwo je znaleźć i warto się z nimi jak najszybciej zapoznać, żeby nie łamać panujących w danym miejscu zasad. Na ogół są one ujęte w tzw. FAQ (Frequently Asked Questions – Najczęściej Zadawane Pytania). Niedostosowanie się grozi, w najlepszym przypadku, trudnościami w znalezieniu odpowiedzi, a jeśli łamiemy normy zachowania w rażący sposób, możemy otrzymać bana (ang. ban – wyjęcie spod prawa, zakaz), co oznacza okresowe lub stałe pozbawienie możliwości korzystania z danego miejsca w Internecie.

• Rodzice – ufaj!
Rodzice lub opiekunowie są jedynymi osobami, którym możecie  zawsze zaufać Jeżeli w Sieci przytrafi Wam się coś, co sprawi, że poczujecie  się zakłopotani, urażeni albo w jakikolwiek sposób skrzywdzeni, należy powiedzieć o tym właśnie rodzicom, nauczycielom. Oni będą wiedzieli, co zrobić. Korzystanie z doświadczenia rodziców za każdym razem, kiedy ma się wątpliwości, jak się zachować lub jak postąpić w danej sytuacji to najlepszy sposób na uniknięcie wielu kłopotów. Rodzice powinni wiedzieć , co robicie  w Sieci.


Nieuczciwość – wystrzegaj się!
Internet jest bogatym źródłem nie tylko wiedzy, ale także konkretnych materiałów. Można tu znaleźć mnóstwo programów, filmów, utworów muzycznych, elektronicznych wersji książek, itp. Należy pamiętać, że przechowywanie na dysku niektórych z tych materiałów bez zapłacenia za nie jest niezgodne z prawem – to po prostu kradzież, za którą grożą surowe kary. Większość rzeczy, za które trzeba płacić (np. oprogramowanie), ma swoje darmowe odpowiedniki – wybór jednego z nich bywa najlepszym rozwiązaniem, kiedy nie stać nas na zakup danej rzeczy. Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu praw autorskich. Wszystkie teksty dostępne w Sieci zostały przez kogoś napisane i nie można dowolnie ich wykorzystywać. Często autor określa, w jaki sposób można korzystać z tego, co napisał – należy przestrzegać jego zaleceń. Jeżeli autor ich nie zamieścił, trzeba spróbować ustalić jego adres e-mail (zazwyczaj podaje się go na początku lub na końcu tekstu) i powiadomić go, że chciałoby się wykorzystać zamieszczone przez niego materiały (określając, co dokładnie zamierzamy z nimi zrobić). Jeśli niemożliwe będzie ustalenie adresu autora, można skontaktować się z administratorem danej strony – on z pewnością będzie mógł nam pomóc.

• Edukacja – ucz się i ucz rodziców!

Sieć to niewyczerpane źródło wszelkiego rodzaju wiedzy. Należy  szukać w Sieci treści zgodnych ze swoimi zainteresowaniami, a na pewno odkryjecie  coś ciekawego. A czy rodzice potrafią korzystać z Sieci? Możecie im w tym pomóc, zaczynając od najprostszych spraw – założenia im skrzynki e-mail i nauczenia ich jak się nią posługiwać.


• Tabela – używaj!
Uzależnienie od Internetu to zjawisko, którego skala rośnie wraz z rozwojem Sieci. Internet wciąga i łatwo można zmarnować w nim dużo czasu nie zdając sobie sprawy z jego upływu. Najlepiej zatem zracjonalizować użytkowanie Sieci. W tym celu można sporządzić tabelę do wpisywania planowanych czynności w Internecie wraz z przewidywanym czasem na ich wykonanie. Ta metoda pomoże zachować kontrolę nad Siecią, bo w przeciwnym razie to ona może zapanować nad nami.


Ta strona internetowa wykorzystuje cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innych funkcji. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na umieszczenie tego typu plików cookie na Swoim urządzeniu. W każdym momencie można usunąć pliki z komputera.

Statystyki zbiorcze na stronę

Osoba wprowadzająca: ...

Ostatnia aktualizacja 2019-09-11

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego