Dobre rady - Szkoła Podstawowa w Kamienicy

Szkola
Idź do spisu treści

Menu główne

Dobre rady

RODZICE > Poradniki


Style uczenia


Literatura motywacyjna

JAK POMAGAĆ DZIECKU W ODRABIANIU LEKCJI ?

PRACUJ  Z  DZIECKIEM, A  NIE  ZA DZIECKO
Na pewno szybciej i łatwiej jest odrobić lekcje za dziecko, niż siedzieć z nim przy biurku i tracić cenny czas na wyjaśnienia. Jednak wyręczanie dziecka nauczy go jedynie tego, że zawsze gdy nie ma ochoty wykonać swoich  obowiązków, zrobi to za niego ktoś inny- mama, tata, rodzeństwo...


ZAWSZE  POMAGAJ  ROZSĄDNIE
Po szkole dziecko musi zregenerować siły, zjeść obiad, pobawić się. Dopiero gdy trochę odpocznie, zapytaj, co zostało zadane.
Zaproponuj, że jeśli nie będzie sobie radziło z jakimś zadaniem, chętnie mu pomożesz. Pomaganie może polegać na wyjaśnieniu zadania i czuwaniu nad pracą dziecka. Staraj się naprowadzić dziecko na właściwy tok rozumowania. Nie podsuwaj gotowych rozwiązań.
Jeśli dziecko, kierując się naszymi wskazówkami samo wykona pracę, będzie odczuwało wielką satysfakcję. Taki drobny sukces wzmocni wiarę we własne siły i doda pewności siebie.


SPRAWDZAJ,  A  NIE  KONTROLUJ

Zaglądaj do zeszytów i planu lekcji, by sprawdzić, czy dziecko nie zapomniało o wykonaniu jakiegoś zadania. Powiedz dziecku, że chcesz zobaczyć wyniki jego pracy.
Zrób to jednak w taki sposób, aby nie odczuło, że chcesz je kontrolować. Zamiast rozkazywać: "Kiedy skończysz, masz przyjść do mnie z zeszytem!" -  powiedz: "Pochwal się, jak świetnie ci poszło!
Nie krytykuj dziecka, jeśli popełniło błędy. Zwracaj uwagę delikatnie: "Poszło Ci dobrze, ale tu chyba cos przeoczyłeś, sprawdź to jeszcze raz
".

NIE  ZAPOMINAJ  O  PRZERWACH  W  UCZENIU SIĘ


NAUCZ    SYSTEMATYCZNOŚCI

Postaraj się, aby Twoje dziecko odrabiało lekcje zawsze o tej samej porze.   Naucz, że nie należy odkładać nauki na ostatnią chwilę. Przygotowania do klasówki pomóż rozłożyć dziecku np. na kilka dni, zostaw czas na powtórzenie materiału.


ZADBAJ  O  MIEJSCE SPRZYJAJĄCE  NAUCE
Miejsce do nauki powinno być jasne, ale bez możliwości stałego wyglądania przez okno.
Pomieszczenie powinno być często wietrzone.
Biurko i krzesełko - dostosowane do wzrostu dziecka. Miejsce musi być uporządkowane.
Zabawki czy przedmioty, których dziecko nie potrzebuje do odrabiania lekcji, nie powinny znajdować się na blacie biurka.
Materiały pomocnicze (ołówki, długopisy, kalkulator, słowniki itp.) muszą być łatwo dostępne.


USTAL REGUŁY, KTÓRE UŁATWIAJĄ NAUKĘ I PRACĘ

Ważne jest ustalenie odpowiedniej pory na odrabianie lekcji i konsekwentne jej przestrzeganie. Należy przygotować plan pracy, ustalić kolejność wykonywanych działań.
Po odrobieniu lekcji, pakujemy do tornistra rzeczy potrzebne na następny dzień.
Oglądanie telewizji czy słuchanie radia podczas odrabiania lekcji nie powinno mieć miejsca.
Przestrzegaj konsekwentnie zasady, że koledzy przychodzą do domu po odrobieniu lekcji.


Osoba udostępniająca: Z. Daniszewska

Ta strona internetowa wykorzystuje cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innych funkcji. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na umieszczenie tego typu plików cookie na Swoim urządzeniu. W każdym momencie można usunąć pliki z komputera.

Statystyki zbiorcze na stronę

Osoba wprowadzająca: ...

Ostatnia aktualizacja 2019-09-11

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego