Nasz Patron - Szkoła Podstawowa w Kamienicy

Szkola
Idź do spisu treści

Menu główne

Nasz Patron

ksiądz Jan Twardowski
(1915 -2006)

Ksiądz Jan Twardowski – poeta, patriota, kontynuator idei świętego Franciszka, skromny i  niezwykle wrażliwy człowiek, dostrzegający Boga w każdym najmniejszym elemencie materii żywej. Uwielbiał przebywać wśród przyrody, która zawsze przepełniała go zachwytem. W jego twórczości obecna jest „dziecięca ufność” i zmysłowość poznawania  świata.
Jan  Twardowski wcześnie odkrył w sobie naturę przyrodnika, dlatego ukończył gimnazjum matematyczno-przyrodnicze im. Czackiego w Warszawie. Później zainteresował się  literaturą i podjął studia polonistyczne. Po doświadczeniach wojennych, udziale w powstaniu warszawskim, postanowił zostać księdzem.
4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat pracował jako katecheta, także z dziećmi upośledzonymi umysłowo w szkole specjalnej w Żbikowie. Następnie był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. W tym czasie wydał m.in. tomy:

  • „Znak ufności”,

  • „Niecodziennik”,

  • „Zeszyt w kratkę”,

  • „Patyki i patyczki”.

Jako poeta został laureatem wielu prestiżowych nagród. Dzieci nagrodziły Go Orderem Uśmiechu. Twardowskiego uhonorowano również  nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, nagrodą IKAR, nagrodą TOTUS, a Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

W swoich wierszach pięknie pisze  o tajemnicy istnienia, o cierpieniu, o nadziei, o Bogu. Obdarza nas dobrocią, miłością, pięknem i poczuciem humoru. Św. Jan Paweł II o ks. Twardowskim powiedział: „Tylko on jeden tak pisze i przez swoją poezję prowadzi ludzi do Pana Boga. U ks. Jana Pan Bóg jest święty i mocny, ale także uśmiechnięty i dobry.”

Ksiądz Jan Twardowski o swojej poezji wypowiedział się następująco:

„Wiersze ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami, wnoszą ład   i harmonię. Odkażają dzisiejszą rzeczywistość.”

Nie chciał, by tytułowano go księdzem prałatem. Wolał określenie: „ ksiądz. Jan od biedronki”. W kościele sióstr wizytek znajduje się niezwykłe epitafium: marmurowy klęcznik z wyrytym tekstem ostatniego wiersza ks. Jana i... biedronką. (Wiersz "Modlitwa do świętego Jana od Krzyża":

"Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata
i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki, 
owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści,
rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki.
"

Zmarł 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie .


Poezja ks. Jana Twardowskiego

Osoba udostępniąjca: Z. Daniszewska

Ta strona internetowa wykorzystuje cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją i innych funkcji. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na umieszczenie tego typu plików cookie na Swoim urządzeniu. W każdym momencie można usunąć pliki z komputera.

Statystyki zbiorcze na stronę

Osoba wprowadzająca: ...

Ostatnia aktualizacja 2019-09-11

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego